Babičini kvadrati (v angleščini “Granny Squares”) so ikonični vzorci kvačkanja, ki so osvojili srca ljubiteljev ročnih del po vsem svetu. S svojim preprostim, a prilagodljivim dizajnom predstavljajo čudovit spoj tradicije in ustvarjalnosti.
Vas zanima od kod izvira ta priljubljen vzorec in njegovo zanimivo ime?
Zgodovina in izvor
Najzgodnejši znan primer babičinega kvadrata je oblikovala ga. Phelps in je bil objavljen v izdaji Prairie Farmer 5. aprila leta 1885. Prvi pisni načrt za izdelavo omenjenega kvadratka pa je bil objavljen leta 1897.
Kvačkanje, kot ga poznamo danes, je dobilo svoje mesto v domovih in srcu ljudi predvsem v 19. stoletju in začetku 20. stoletja. To je bil čas, ko je bila praktičnost nuja, ustvarjalnost pa način preživetja. Babičini kvadrati so postali priljubljeni predvsem zaradi svoje ekonomičnosti. Ostanke preje, ki so bili premajhni za večje projekte, so gospodinje pretvorile v barvite, geometrijsko urejene kvadrate, ki so jih nato združile v večje odeje.
Poleg tega je bil ta vzorec dostopen vsem – ni zahteval dragih materialov ali kompleksnih orodij. Preprosta kvačka in nekaj preje sta bila dovolj, da so ustvarile izdelek, ki je bil hkrati lep in funkcionalen.
Ime »babičini kvadrati«
Izraz »babičini kvadrati« je prvič postal splošno uporabljen v 20. stoletju, ko so takšne odeje pogosto krasile domove, ki so jih obvladovale babice – mojstrice kvačkanja. Ime je dobilo nostalgičen pridih, saj spominja na toplino doma in ljubezen, s katero so bile izdelane te odeje. Poleg tega vzorec zaradi svoje preprostosti in ponovljivosti omogoča hitro učenje, kar ga je naredilo dostopnega tudi začetnikom – prav tistim, ki so se kvačkanja pogosto učili od svojih babic.
Raznolikost in priljubljenost
Babičini kvadrati so doživeli pravi razcvet v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, ko so postali simbol boemskega in hipijevskega gibanja. Odeje, oblačila, torbe in celo pohištvo, prekrito s kvačkanimi kvadrati, so krasili domove in modne piste tistega časa.
Danes, v dobi hitre mode in potrošništva, se vračamo k vrednotam ročno izdelanih, trajnostnih izdelkov. Babičini kvadrati so znova v središču pozornosti, saj ponujajo brezčasno estetiko in priložnost za recikliranje materialov. Preprosta odeja iz kvadratov se lahko spremeni v umetnino, ki odseva ustvarjalnost in osebnost njenega ustvarjalca.
Zakaj so tako posebni?
Poleg praktičnosti imajo babičini kvadrati globlji pomen. Vsak kvadrat lahko nosi zgodbo – o trenutku, ko je bil izdelan, o ljudeh, ki so bili zraven, ali o spominih, ki jih obuja. Ročno izdelana odeja iz babičinih kvadratov tako pogosto postane družinski zaklad, ki se prenaša iz generacije v generacijo.
So tudi simbol skupnosti in ustvarjalnosti. Mnogi se pridružujejo kvačkarskim krožkom ali spletnim skupnostim, kjer izmenjujejo ideje, vzorce in celo kvadrate, ki jih nato povežejo v skupinske projekte.
Kako začeti?
Če želite ustvariti svoj prvi babičin kvadrat, potrebujete le kvačko, nekaj preje in osnovno znanje kvačkanja. Za začetnike je na voljo veliko brezplačnih vzorcev in videoposnetkov, ki vam bodo pomagali osvojiti osnove. Kmalu boste ugotovili, da kvačkanje ni le sprostitev, temveč tudi način izražanja.
Pridružite se ustvarjanju!
Če še niste poskusili kvačkanja babičinih kvadratov, je zdaj pravi čas! S preprostim osnovnim znanjem kvačkanja lahko ustvarite čudovite projekte, ki so praktični, estetski in bogati z zgodovino. Ustvarjanje babičinih kvadratov je tudi čudovit način sprostitve in povezovanja s tradicijo, ki je očarala generacije pred nami.
Kaj pa vi? Ste že kdaj kvačkali babičine kvadrate ali pa jih morda podedovali od svojih babic?
Pisana Nitka je za Vas pripravila izziv leta 2025, kjer bomo vsak mesec spoznali nov kvačkan babičin kvadrat in ga povezovali v različne izdelke. Vljudno vabljeni, da se pridružite naši skupnosti ustvarjalcev!
Objem,
Natalija