Nekoč hobi, ki je veljal za dejavnost babic, danes pa postaja prava modna muha. Skoraj pozabljena umetnost pletenja in kvačkanja spet pridobiva spoštovanje in cenjenost. Pletenje je ena najstarejših oblik ročnih del, stara več kot 4000 let, če gre verjeti arheološkim najdbam in znanstvenikom. Takrat ženske, ki so pletle, zagotovo niso poznale vseh prednosti, ki jih ima ta umetnost na človeško telo.

Že od malih nog pletem in kvačkam. Spominjam se, da sem bila med sovrstniki ena redkih, ki je to znala. Čeprav so se nekateri iz mojega hobija norčevali, me to ni ustavilo. Pletenje in kvačkanje me je osrečevalo takrat in me osrečuje še danes.

Z veseljem opazujem, kako v modernem svetu pletenje in kvačkanje postajata vse bolj priljubljena. Vedno več mladih se želi naučiti teh spretnosti in s ponosom ustvariti svoje prve izdelke, naj bo to šal, kapa ali celo pulover. Njihov entuziazem pri učenju in vztrajnost pri ustvarjanju sta resnično občudovanja vredna.

Kot ljubiteljica ročnih del si želim, da bi se ta umetnost še bolj razširila med generacijami. Upam, da bi se pletenje in kvačkanje vrnila vsaj v obliki krožkov v šolske klopi, kjer bi lahko otroci spoznali osnove teh ročnih spretnosti. Ustvarjanje ima namreč številne pozitivne učinke na telo in um.

Če ste že kdaj po napornem dnevu vzeli v roke kvačko ali pletilke, ste verjetno opazili, kako se je vaše razpoloženje izboljšalo. Skrivnost ni le v tem, da počnete nekaj, kar imate radi, ampak tudi v sproščujočih, ponavljajočih se gibih, ki umirijo možgane in sprostijo telo.

Nekaj dejstev o pletenju in kvačkanju:

  • Pletenje in kvačkanje prinašata srečo, povečujeta samozavest in pomagata ustvariti dobro počutje. Ustvarjanje nas osrečuje, saj nas vodi skozi proces izbire preje, vzorca in barv, dokler izdelek ne dobi končne oblike.
  • Kvačkanje in pletenje znižujeta krvni tlak. Sproščenost, ki jo občutimo med ustvarjanjem, znižuje raven stresnega hormona kortizola in posledično krvni tlak.
  • Ohranjata gibljivost prstov. Stalno gibanje prstov med pletenjem in kvačkanjem je koristno za ljudi, ki imajo bolečine v sklepih ali trpijo za artritisom.
  • Pomagata zmanjšati osamljenost in krepita osebne odnose. Skupni interes povezuje ljudi tako na lokalni kot globalni ravni, kar prispeva k občutku pripadnosti in razvijanju prijateljstev.
  • Kvačkanje in pletenje lajšata depresijo. Ponavljajoči se gibi sproščajo serotonin, “hormon sreče”, ki deluje kot sredstvo za lajšanje bolečin in izboljšuje razpoloženje.
  • Pletenje in kvačkanje zmanjšujeta stres in tesnobo. Ko ste pod stresom, si vzemite čas za ustvarjanje. Sproščujoči gibi in koncentracija na vzorec bodo umirili vaše misli.
  • Pomagata pri nespečnosti. Če ne morete spati, poskusite s pletenjem ali kvačkanjem. Ta dejavnost bo umirila vaš um in telo, kar vam bo pomagalo zaspati.
  • Izboljšujeta matematične sposobnosti. S štetjem vrstic, računanjem zank in ponavljanjem vzorcev treniramo svoje matematične sposobnosti.
  • Lajšata žalovanje. V težkih trenutkih lahko ustvarjanje preusmeri misli od bolečine in ponudi občutek tolažbe.

Pletenje in kvačkanje sta več kot le zabava in hobi; sta terapevtska in pomirjujoča. Naučiti se ju lahko prav vsak, ne glede na starost, spol ali ročno spretnost. Ustvarjajte kjerkoli in kadarkoli, ter s ponosom nosite svoje izdelke.

V vsaki klopki preje se skriva neskončno možnosti za čudovit izdelek. Odvijte svojo, ustvarite in naj kvačkanje ter pletenje postaneta vaša terapevta.

Pokukajte v svet pisanih niti na www.pisananitka.si in najdite pravo klopko zase.

P.S.: Na spodnji fotografiji je jopa, ki sem jo izdelala sama. Predstavljajte si, kako pomirjena in sproščena sem bila med ustvarjanjem! Naj uspe še vam!

Objem,
Natalija